Search
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» REFORMI REFORMI REFORMI
18th May 2011, 01:26 by wem3

» PROGRAMI IPHONE
17th May 2011, 23:47 by wem3

» INFEKTOLOGIJA
17th May 2011, 23:23 by wem3

» GASTROENTEROHEPATOLOGIJA
17th May 2011, 22:44 by wem3

» BODY MASS INDEX
17th May 2011, 22:33 by wem3

» HEMATOLOGIJA
17th May 2011, 22:01 by wem3

» PEDIJATRIJA
17th May 2011, 21:58 by wem3

» PEDIJATRIJA
11th May 2011, 21:22 by wem3

» GASTROENTEROHEPATOLOGIJA
11th May 2011, 21:20 by wem3

Social bookmarking
Bookmark and share the address of wem3 on your social bookmarking website
FACEBOOK Forum for students of medicine Skopje Macedonia
Medicinari Skopje

Create Your Badge
CHECK YOUR HEALTH ONLINE

GINEKOLOGIJA I AKUSERSTVO

Go down

20110426

Post 

GINEKOLOGIJA I AKUSERSTVO
Дискусија за предностите и ризиците од примената на оралната контрацепција - "пилулата" (комерцијална презентација)

Како придонес кон јавната расправа за предностите и ризиците од примената на комбинираните орални контрацептиви, Bayer HealthCare Pharmaceuticals ја објави Белата книга која содржи научно поткрепени информации за оралните комтрацептиви, но пренесени на јазик и во форма разбирливи за пошироката јавност.

Промоцијата на првата пилула пред 50 години беше настан од големо општествено значење и претставува пресвртница на полето на заштита од забременување. За прв пат жените добија пристап до сигурен метод на контрацепција која им дозволи да се одлучат дали и кога сакаат да забременат.

Се појави сомнение дека земањето на таблетите е поврзано со зголемен ризик од венска тромбоемболија. Беа направени големи напори во истражувањето во текот на изминатите години за да помогнат значително да се намали овој ризик преку намалување на дозата на хормоните. Сепак, некои неодамнешните инциденти доведоа до обновување на јавната расправа за безбедноста од примената на пилулите.

Белата книга дава преглед на историјата и начинот на дејствување на контрацептивните таблети. Таа зборува за врската помеѓу бенефитите и ризиците поврзани со употребата на комбинирани орални контрацептиви, заради кои е потребна индивидуална проценка на соодносот бенефит-ризик пред нивна употреба. Последно, но не и најмалку важно, Белата книга ја опишува примената/ прифатливоста на пилулата ширум целиот свет и дава краток преглед на потенцијалните претстојни предизвициORAL CONTRACEPTIVES
Attachments
1011 BHC OC Whitebook.pdf ORAL CONTRACEPTIONESYou don't have permission to download attachments.(1.7 Mb) Downloaded 0 times
avatar
wem3
Admin

Posts : 140
Points : 384
Reputation : 0
Join date : 2008-04-08

Character sheet
MOBILE:
100/100  (100/100)

http://wem3.team-talk.net

Back to top Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum